Iwona Falecka – szkolenia dla firm

Moje szkolenia biznesowe, wyjazdy integracyjne i gry strategiczne.

Nawigacja

Z bloga

Ranking Firmy Szkoleniowe

Wartość przedsiębiorstwa to nie tylko aktywa albo pasywa, ale również przyjazny adres internetowy. Niejednokrotnie to od nich zależy sukces przedsiębiorstwa, bez względu na pole działania. Nic dziwnego, że nasze biznesy niezwykle często inwestują w rozwój swoich pracowników. Od kilku lat wyraźnie widać w branży szkoleniowej prawdziwy boom. Nie zmienił tego nawet miniony problem światowej gospodarki.

Od czasów sławnych reform Balcerowicza szczególną popularnością cieszą się treningi menedżerskie – czytamy z posumowania materiału Raport Szkolenia Miękkie. Wiadomo, że kadra menedżerska o wysokich kwalifikacjach to podstawa interesu. Firmy systematycznie przygotowują kursy z nadzorowania nad projektami, z coachingu, z motywowania zespołu albo z budowania zaangażowania.

takie określane są jako otwarte a także zamknięte. Te ostatnie przygotowywane są na polecenie określonych firm. Biorą w nich udział wyłącznie kierownicy tych spółek. Warsztaty otwarte, jak sama nazwa wskazuje, zarezerwowane są dla osób interesujących się określoną tematyką. Niestety, osoby korzystające z szkoleń otwartych muszą zazwyczaj płacić za nie z własnej kieszeni. Wiadomo jednak, że zaangażowanie kapitałowe w nasze kompetencje to większa szansa na awans.

Prowadzeniem szkoleń biznesowych parają się zazwyczaj zawodowi trenerzy. Większość z nich jest znawcą w konkretnej dziedzinie, np. w skutecznym delegowaniu zadań, w coachingu, sposobach skutecznej integracji zespołu itd. Trenerzy winni posiadać nie jedynie rozległą i kompleksową erudycję, ale także stosowne wrodzone umiejętności. Istotne jest, aby znajomość tematu w należyty sposób eksplikować uczestnikom szkolenia. Pożądana jest na dodatek wiedza z komunikacji werbalnej i niewerbalnej, profesjonalizm tworzenia prezentacji i podtrzymywania kontaktów interpersonalnych.

Metodyka szkoleń biznesowych jest zazwyczaj porównywalna. Wykorzystuje się transmisje multimedialne, omawianie przykładów z rzeczywistości, ćwiczenia w grupach i egzaminy przed wydaniem certyfikatu. Zdarza się, że ustalane są jeszcze uzupełniające porady po odbyciu kursu. Im bogatszy temat, tym bardziej rozciągnięte w czasie spotkania, zaplanowane nawet na dwa dni.

Segment szkoleń powiększa się szybko i wszystko na to wskazuje, że ta tendencja nie zostanie zahamowana w niedalekiej przyszłości. Bardzo cenione są również imprezy integracyjne połączone z szkoleniami. Ich niezwykłą wartością jest nie tylko możliwość szkolenia, ale także konsolidacja osób pracujących w tej samej firmie.

02.10.2014. 14:12

Home · Blog · Ranking Firmy Szkoleniowe